SME (mala i srednja poduzeća)
Mala i srednja poduzeća (SME; eng. small and medium-sized enterprises) su poduzeća čija je veličina definirana brojem zaposlenih, prihodom ili aktivom. SME-ovi su ključni za gospodarski rast i inovacije te čine značajan udio u ekonomiji, osobito u područjima s visokim udjelom privatnih poduzeća.
Mala i srednja poduzeća u Europskoj uniji
U Europskoj uniji mala i srednja poduzeća definirana su na temelju broja zaposlenih, godišnjeg prihoda ili vrijednosti aktive.
Razvrstavanje poduzeća na mikro, mala, srednja i velika
Kriteriji EU za klasifikaciju poduzeća kao SME-a uključuju sljedeće:
Mikro poduzeća
Manje od 10 zaposlenih i godišnjim prihodom ili aktivom koja ne prelazi 2 milijuna eura.
Mala poduzeća
Manje od 50 zaposlenih i godišnjim prihodom ili aktivom do 10 milijuna eura.
Srednja poduzeća
Manje od 250 zaposlenih, godišnjim prihodom do 50 milijuna eura ili vrijednosti aktive do 43 milijuna eura.
Velika poduzeća
Više od 250 zaposlenih ili godišnji prihod iznad 50 milijuna eura.
EU snažno podupire mala i srednja poduzeća kroz različite programe i politike, smatrajući ih okosnicom europskog gospodarstva jer čine gotovo 99% svih poduzeća u Uniji. SME-ovi u EU generiraju više od polovine ukupnog BDP-a te omogućuju približno dvije trećine svih radnih mjesta u privatnom sektoru.
EU nudi financijske potpore i institucionalnu pomoć kako bi ojačala SME-ove kroz:
COSME program
COSME program za konkurentnost poduzeća i SME-ova pruža financijsku podršku SME-ovima putem garancija i olakšanog pristupa kapitalu, uključujući posebne poticaje za inovacije i digitalnu transformaciju.
Europski investicijski fond (EIF)
EIF investira u mala i srednja poduzeća kroz vlasnički kapital i mikro kredite, pomažući im u fazama rasta i širenja na međunarodna tržišta.
Jedinstveno digitalno tržište
Inicijativa koja SME-ovima omogućava lakši pristup digitalnim alatima i e-trgovini unutar EU, što omogućava lakši pristup globalnim tržištima.
Mala i srednja poduzeća u Hrvatskoj
U Hrvatskoj mala i srednja poduzeća također čine većinu poslovnih subjekata i predstavljaju ključan segment gospodarstva. SME-ovi su značajni za zapošljavanje, inovacije i regionalni razvoj, osobito u ruralnim i manje razvijenim područjima. Hrvatska podupire SME-ove kroz nacionalne programe, kao i kroz europske fondove.
Podrška SME-ovima
Financiranje je temelj za rast i razvoj malih i srednjih poduzeća (SME-ova), a raznolikost dostupnih opcija omogućuje prilagodbu specifičnim potrebama poduzeća. Vlade diljem svijeta nude programe i poticaje za podršku SME-ovima. To može uključivati subvencije, porezne olakšice, specijalizirane kredite i olakšavanje pristupa međunarodnim tržištima kako bi se poduzeća mogla lakše natjecati s većim konkurentima.
Neki od načina potpore uključuju:
HAMAG-BICRO
Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije nudi financijske potpore, jamstva i mikrokredite za razvoj SME-ova.
Pročitajte više o tome kako do zajma.
EU fondovi i potpore
Hrvatska SME-ovima pruža pristup sredstvima iz fondova Europske unije za projekte razvoja i digitalizacije. Osim toga, domaćim SME-ovima dostupni su i izvori potpore za jačanje kapaciteta SME-a za uključivanje u proces rasta na regionalnim, nacionalnim i međunarodnim tržištima i inovacijskim procesima, što je također jedan od strateških ciljeva Hrvatske kao zemlje članice EU.
Porezne olakšice
Hrvatska potiče SME-ove kroz porezne olakšice za zapošljavanje i ulaganje u inovacije.
Osim klasičnih oblika poput bankovnih kredita i mikro zajmova, SME-ovima su dostupni i moderni financijski alati koji pružaju fleksibilnost i optimizaciju poslovanja.
Jedan od popularnih oblika alternativnog financiranja je faktoring, koji omogućava poduzećima da unaprijed naplate svoja potraživanja prodajom financijskim institucijama. Ovo rješenje pomaže u održavanju likvidnosti i osiguravanju stabilnog novčanog toka.
Leasing je još jedan oblik financiranja koji SME-ovima omogućuje korištenje opreme, strojeva ili vozila bez potrebe za velikim početnim ulaganjima, čime se olakšava ulaganje u modernizaciju i rast.
Moglo bi vas zanimati...
SME-ovi čine gotovo 99% svih poduzeća u EU i zapošljavaju više od dvije trećine radne snage u privatnom sektoru. Zbog toga igraju ključnu ulogu u rastu gospodarstva, inovacijama i otvaranju novih radnih mjesta, posebno u ruralnim i manje razvijenim regijama.