PRETPOREZ
Što je pretporez?
Pretporez je PDV koji poduzetnici plaćaju na nabavu proizvoda ili usluga koje koriste u svom poslovanju. Pretporez je sastavni dio PDV sustava, a omogućava poduzetnicima da odbiju iznos plaćenog PDV-a na ulazne troškove od iznosa PDV-a naplaćenog na prodaju svojih proizvoda ili usluga.
Primjer pretporeza
Ako poduzeće u jednom mjesecu naplati 1.000,00 EUR PDV-a za prodaju svojih proizvoda, ali je platilo 300,00 EUR PDV-a po ulaznim računima (poput troškova materijala, najma ili marketinga), ukupna obveza PDV-a u tom periodu iznosi razliku između ova dva iznosa, odnosno 700,00 EUR.
Navedeni postupak osigurava da se poduzetnici oporezuju samo za nastali porez na dodanu vrijednost, umjesto na ukupne troškove nabave, čime se potiče poslovna aktivnost i održava financijska transparentnost.
Kako se utvrđuje pretporez?
Pretporez se utvrđuje na temelju ulaznih računa, odnosno računa koje poduzetnik prima od svojih dobavljača prilikom nabave dobara ili usluga. Kako bi se utvrdio ukupni pretporez za određeni obračunski period (najčešće mjesečno ili tromjesečno), zbrajaju se svi iznosi PDV-a na ulaznim računima koji su povezani s poslovnim aktivnostima poduzetnika.
Kada se može odbiti pretporez?
Pretporez se može odbiti u obračunskom razdoblju u kojem su ispunjeni svi uvjeti za odbitak. To znači da su roba ili usluge isporučene, račun ispravno izdan i da je evidentiran u poslovnim knjigama. Ako ulazni računi sadrže PDV vezan za poslovne svrhe, poduzetnik može odbiti pretporez i umanjiti svoju ukupnu PDV obvezu. Odbitak pretporeza može se ostvariti samo ako su roba ili usluge nabavljene za daljnje oporezive isporuke, a ne za privatne potrebe.
Kada govorimo o odbijanju pretporeza, mnogi ne znaju da ne smijemo odbiti pretporez s računa koji se ne smatraju originalom. Iako je pojam „original račun“ više kolokvijalni, nego službeni naziv, riječ je o knjigovodstvenoj ispravi koja je dokaz stvarnog nastanka troška za uslugu ili proizvod, a ne o kopiji koja će nam „poslužiti“ za knjiženje.
Uzmimo za primjer eRačun kao elektronički dokument za koji je zakonom propisano da je dokument koji se izrađuje, prenosi, zaprima i čuva u strukturiranom elektroničkom obliku pogodnom za automatsku, strojnu obradu.
„Original“ eRačun usklađen je s EU normom i sukladno čl. 10 Zakona o računovodstvu mora se čuvati u izvornom obliku.
Pojedini porezni savjetnici reći će da postoji iznimka kada možemo ispisati njegov slikovni oblik (PDF) i po tom računu odbiti pretporez, no prije nego tako nešto učinite morate paziti da ste zadovoljili sve zakonske preduvjete.
Kako bi se po ispisanom eRačunu odbio pretporez, morate osigurati vjerodostojnost podrijetla i cjelovitost sadržaja, što je kompliciran i složen proces jer elektroničkom računu navedeno jamči digitalni potpis.
S obzirom na navedeno, ako ste po ispisanim (isprintanim) računima odbili PDV, a niste osigurali vjerodostojnost podrijetla i cjelovitost sadržaja, vjerojatno ste u prekršaju jer ste porez odbili po računu koji se ne smatra „originalnim“ dokumentom.
Ispravak pretporeza za dugotrajnu imovinu za koju je korišten pretporez
Prilikom kupnje dugotrajne imovine koja se koristi za poslovne svrhe, poduzetnik može koristiti odbitak pretporez. Međutim, ako dođe do promjena u korištenju te imovine, potrebno je provesti ispravak pretporeza. Na primjer, ako se dugotrajna imovina, poput stroja ili vozila, počne koristiti za neoporezive ili osobne svrhe, poduzetnik mora izvršiti ispravak pretporeza i vratiti dio odbijenog PDV-a Ministarstvu financija (Poreznoj upravi). Ovaj postupak osigurava točnost u PDV obračunu i izbjegava porezne nepravilnosti.
Pretporez pri uvozu
Pretporez se može primijeniti i na PDV koji poduzetnici plaćaju pri uvozu proizvoda izvan EU. Kada poduzetnik uvozi robu iz trećih zemalja, PDV se obračunava i plaća prilikom uvoza. Ovaj iznos PDV-a može se priznati kao pretporez, pod uvjetom da se uvezena roba koristi za poslovne svrhe i za oporezive isporuke. Pretporez pri uvozu omogućava poduzetnicima smanjenje njihove PDV obveze i potiče međunarodno poslovanje.
Moglo bi vas zanimati...
Ako se račun ne može odbiti kao pretporez, to znači da PDV na tom računu nije prihvatljiv za povrat zbog zakonskih ograničenja. Takvi slučajevi uključuju račune za proizvode ili usluge koji nisu povezani s poslovnim aktivnostima (npr. osobna potrošnja), račune bez PDV identifikacijskog broja dobavljača ili nepravilno izdane račune. PDV obračunat na takvom računu postaje dio ukupnog troška za poduzeće i ne može se koristiti za umanjenje PDV obveze. Za pravilnu evidenciju, takvi troškovi bi trebali biti zabilježeni u poslovnim knjigama kao rashodi, ali bez odbitka pretporeza.