Izdavanje računa u paušalnom obrtu

Izdavanje računa u paušalnom obrtu često izaziva nedoumice kod obrtnika zbog specifičnih propisa. Pravilnim izdavanjem i arhivom elektroničkih računa možete značajno pojednostaviti poslovanje i smanjiti administrativno opterećenje u paušalnom obrtu.

izdavanje računa u paušalnom obrtu

Bitni aspekti

Poslovanje obrta

Što je eRačun?

Programi i aplikacije za izdavanje eRačuna

Informacijski posrednik za eRačune

eRačun za obrtnike

Besplatna aplikacija za eRačune

Kako izgleda eRačun paušalnih obrtnika?

Sigurnost eRačuna u poslovanju obrtnika

Poslovanje obrta

Posljednjih godina paušalni obrt postao je jedan od omiljenih oblika poslovanja malih poduzetnika, najviše zbog jednostavnosti u vođenju i povoljnih uvjeta. Za razliku od drugih oblika poduzetništva, paušalni obrtnici plaćaju porez u fiksnom iznosu, bez potrebe vođenja složenog računovodstva. To im omogućuje lakše poslovanje i manji administrativni teret.

Unatoč tome, mnogi paušalci imaju nedoumice oko ispravnog izdavanja računa ili opcija koje su najbolje za njihovo poslovanje jer nude manje administrativno opterećenje i veći nadzor nad procesima.

Dio je već prepoznao eRačun kao najbolje rješenje, a ostali će se s eRačunom tek upoznati zbog Zakona o fiskalizaciji koji uvodi obvezan elektronički račun u gospodarstvo.

Više o Zakonu o fiskalizaciji možete pročitati u blogu Nacrt Zakona o izdavanju i fiskalizaciji eRačuna.

Digitalizacija i prelazak na elektroničko poslovanje, slanje i zaprimanje izdavanje eRačuna, donose značajne promjene u načinu vođenja poslovanja.

Brojni obrtnici prepoznali su da im je potrebna pouzdana podrška kako bi ispunili sve zakonske obveze bez nepotrebnog stresa.

Zato ćemo kroz ovaj blog objasniti osnovne pojmove i dati jasne smjernice kako se izdavanje računa u paušalnom obrtu može svesti na samo nekoliko klikova.

Što je eRačun?

Elektronički račun je račun izdan, poslan i zaprimljen u strukturiranom elektroničkom obliku (XML) koji omogućuje njegovu automatsku i elektroničku obradu.

Ovaj dokument je najraširenija elektronička isprava u svijetu i zato je ključna figura kada je tema elektroničko poslovanje i digitalno gospodarstvo općenito.

U Hrvatskoj će eRačun u gospodarstvu postati obvezan od 1. siječnja 2026. godine, a time će prema unaprijed određenim rokovima biti obuhvaćeni i paušalni obrtnici kroz novi Zakon o fiskalizaciji.

Fiskalizacija eRačuna temeljit će se na novom sustavu izvješćivanja u stvarnom vremenu pri čemu će pošiljatelji i primatelji eRačuna razmjenjivati fiskalizacijske poruke s Poreznom upravom. Tako će se uspostaviti unakrsna provjera podataka i smanjiti rizik od poreznih prijevara.

ilustracija xml eracun
Prikaz originalnog e-računa u xml obliku

Programi i aplikacije za izdavanje eRačuna

Programi i aplikacije za izdavanje eRačuna na tržištu razlikuju se ovisno o značajkama koje nude i popratnim digitalnim uslugama koje paušalni obrtnici mogu po potrebi koristiti.

Najkompletniji sustav za izdavanje eRačuna na tržištu je servis mojeRačun, odnosno mer koji pruža siguran i kontroliran eArhiv, sustav za upravljanje digitalnim dokumentima (DMS) i fintech usluge.

Putem mer-a dokumenti se mogu slati na dva načina: kroz računovodstveni program, odnosno jedan od 466 računovodstvenih programa koji su implementirali ovu uslugu ili kroz besplatnu aplikaciju za slanje eRačuna Kreiraj.

Paušalni obrtnici za slanje eRačuna koriste najčešće upravo aplikaciju Kreiraj jer im omogućuje da cijelo poslovanje vode iz jednoga sučelja.

Osim što je besplatna i ne zahtjeva posebnu instalaciju jer se aplikacija nalazi na mrežnoj stranici mer-a, vrlo je jednostavna za korištenje jer pruža uvid u sve poslane i primljene dokumente.

Digitalni sustavi kao mer omogućuju jednostavno praćenje svih izdanih i primljenih računa. Elektronički računi se mogu lako pretraživati, filtrirati i organizirati prema različitim kriterijima kao što su datum, klijent ili iznos. To olakšava vođenje knjigovodstva i pripremu za poreznu prijavu.

Nakon donošenja Zakona o fiskalizaciji upravo će se zahvaljujući eRačunu ukinuti posebno izvještavanje jer će Porezna uprava sve informacije o izdanim računima zaprimati u stvarnom vremenu od informacijskog posrednika.

Informacijski posrednik za eRačune

Servis mojeRačun ili mer je službeni informacijski posrednik za slanje elektroničkih računa prema javnim naručiteljima, ali i za slanje i zaprimanje eRačuna koje šalju sektorski naručitelji, tvrtke, udruge i brojni obrti u Hrvatskoj.

To znači da servis mojeRačun isporučuje elektronički račun prema centralnoj platformi ili direktno do kupca – primatelja eRačuna. mer je informacijski posrednika s najvećom bazom korisnika izvan državnih tijela u Hrvatskoj.

eRačun za obrtnike

Za pristup mer servisu korisnik paušalni obrtnik se mora registrirati kako bi dobio korisničko ime i lozinku. One služe kao autentifikacija za slanje računa i primanje eRačuna te pristup elektroničkom arhivu.

Svaki novi korisnik ima na raspolaganju korisničku službu koja ga vodi kroz postupak slanja eRačuna, uspostavu baze i druge aktivnosti s kojima se po prvi puta susreće.

Podaci koji se popunjavaju unutar forme za eRačun unaprijed su zadani, tako da i paušalni obrtnici s malo ili nimalo iskustva u izradi računa mogu bez problema izraditi svoj račun.

Važno je pridržavati se pravila fiskalizacije i unijeti točan broj računa, poziv na broj te odrediti jesu li stavke oporezive, a kupca kojemu se izdaje račun korisnik može naći putem tražilice po imenu ili OIB-u.

Forma za eRačun sadrži sve zakonski propisane elemente računa, tako da pošiljatelj ne bi trebao preskočiti neki važan dio. Osim toga, za ponavljajuće račune moguće je pripremiti i svojevrstan predložak, što dodatno olakšava i ubrzava cijeli proces.

Besplatna aplikacija za eRačune

Paušalni obrtnici kod slanja eRačuna mogu odabrati i neke od preddefiniranih poslovnih proces kao što je izdavanje računa prema narudžbenici, izdavanje računa prema ugovoru, plaćanje prije isporuke ili plaćanje na licu mjesta.

Elektronički račun izrađen putem Kreiraj sadrži i brojne druge neobavezne informacije koje paušalci mogu ili ne moraju koristiti.

Između ostaloga su to oznaka narudžbe, nalog za isporuku, oznaka ugovora, broj otpremnice, reference, obračunsko razdoblje, mjesto troška, informacije o primatelju plaćanja (ako je različit od izdavatelja računa) i druge.

Osim računa nakon isporuke roba ili usluge, u elektroničkom obliku se mogu izdavati i druge vrste knjigovodstvenih isprava: odobrenje, avansni račun, kao i neobvezujući dokumenti poput ponude.

Kako izgleda eRačun paušalnih obrtnika?

Paušalni obrtnici mogu sami odabrati vizualni prikaz svojih eRačuna, no XML je propisan zakonom i mora sadržavati propisane elemente te biti sukladan europskoj normi za eRačun. Važno je razumjeti da PDF dokument nije elektronički račun u smislu zakona.

Mnogi ne razumiju razliku između digitalnog računa u PDF-u i eRačuna u smislu zakona, no razlika itekako postoji. Račun koji se šalje kao PDF prilog u emailu, nije eRačun. Isto tako, izvornik nije ni PDF koji dolazi kao slikovni prikaz originalnog eRačuna u XML-u.

Sukladno definciji, eRačun je račun koji je izdan, poslan i zaprimljen u strukturiranom elektroničkom obliku pogodnom za elektroničku obradu.

Na našem tržištu joj je prisutna dvojaka praksa da se uz XML dostavlja i slikovni prikaz podataka na računu pa je to dostupno i na mer-u. Za taj PDF prikaz paušalci mogu koristiti mer vizualizaciju ili vlastitu vizualizaciju koja može sadržavati logo tvrtke i sve druge podatke koje korisnik odabere. No, izvornik ili takozvani original računa je isključivo XML.

Sigurnost eRačuna u poslovanju obrtnika

Elektronički računi kao strukturirani digitalni dokumenti, nikada se ne smije dostavljati kao privitak elektroničke pošte. mer dostavlja isključivo obavijest o pristiglom računu putem emaila.

U tom emailu se nalazi sigurna poveznica na sigurnu okolinu servisa gdje se nalaze svi primljeni dokumenti korisnika.

Tako su računi uvijek sigurno pohranjeni na poslužiteljima MER-a, a svaki pristup ili pokušaj pristupa bilježi se u sigurnosnim zapisima.

Uvođenje eRačuna paušalni obrtnici ne trebaju gledati isključivo kao zakonsku obvezu, nego priliku da pojednostave svoje poslovanje i oslobode više vremena i drugih resursa kako bi razvijali poslovanje i rasli.

Uz pravu podršku, uvođenje elektroničkog računa u poslovanje je brz, jednostavan i siguran proces koji donosi brojne prednosti.