Društveno odgovorno poslovanje kroz digitalizaciju
Društveno odgovorno poslovanje (DOP) sve se češće prepoznaje kao ključni pokretač promjena, a društveno odgovorna poduzeća kao nositelji zelene tranzicije.
Društveno odgovorno poduzetništvo podrazumijeva svjesno i proaktivno pristupanje poslovanju, a kao jedan od temeljnih ciljeva ističe vlastiti doprinos društvenoj i ekološkoj održivosti.
Kada govorimo o društveno odgovornom poslovanju ne govorimo isključivo o dobrotvornim aktivnostima i ulaganju u sport, nego govorimo i o sistematičnoj brizi za okoliš i zajednicu u cjelini.
DOP uključuje jasnu strategiju kojom će naše poduzeće dugoročno doprinijeti zajednici, okolišu i zaposlenicima.
Sve češće možemo čuti kako je određenim tvrtkama zaštita okoliša dio poslovnog identiteta, što znači da su pokrenule ili usvojile ekološke inicijative kako bi smanjile svoj utjecaj na okoliš i u svom okruženju promovirale održivo korištenje resursa.
Društveno odgovorno poslovanje tvrtke
Društveno odgovorno poslovanje tvrtke, odnosno pokazatelji društveno odgovornog poslovanja tvrtke mogu biti različiti.
Vrlo često se uz njega veže pojam ekološkog otiska što je svojevrsna mjerna jedinica utjecaja koji poslovni subjekt ostavlja na okoliš kroz potrošnju resursa, emisiju CO2 i stvaranje otpada.
Prema izvješćima različitih institucija koje se bave ekologijom i zelenom tranzicijom u poslovanju, najveći ekološki otisak ostavljaju sektori koji troše puno papira i resursa.
Ono što ohrabruje jeste činjenica da digitalizacija donosi priliku za transformaciju poslovnih procesa, smanjenje potrošnje resursa i promicanje bespapirnog poslovanja.
Bespapirno poslovanje i u Hrvatskoj je sve veći trend, što se posebno vidi kroz projekte kao Zeleni certifikat koji okuplja tvrtke koje su pokazale zavidnu razinu digitalne izvrsnosti i smatraju se začetnicima zelene tranzicije u Hrvatskoj.
Digitalizacija poslovanja
Zanimljivo je da je predvodnik digitalne transformacije u Hrvatskoj računovodstveni sektor, koji se oduvijek smatra sektorom koji zahtijeva veliku količinu papirnate dokumentacije.
No, stanje na terenu pokazuje kako je ovaj sektor iskoristio digitalne alate za minimizaciju poslovanja na papiru, što je onda dovelo u do smanjenja ekološkog otiska, ubrzanja poslovnih procesa, smanjenje troškova poslovanja i povećanja sigurnosti podataka.
Usvajanje društveno odgovornog poslovanja
Prvi korak šire primjene ekoloških principa u poslovanju, na domaćem tržištu je započelo uvođenjem digitaliziranih procesa u poduzećima.
Uvođenje elektroničkog računa i aktiviranje elektroničkog arhiva bili su ključni trenuci, odnosno počekat digitalne transformacije hrvatskog gospodarstva.
Elektronički račun je strukturirani dokument koji se razmjenjuje iz računala u računalo, što znači da je pogodan za automatsko učitavanje u računovodstveni program.
Zakonskim propisima je određeno da se ne smije „printati“, nego se čuva u XML obliku kako je i zaprimljen. Ako nema papira, nema ni potrebe za registratorima, a to već samo po sebi donosi značajne uštede.
Ovo su samo neke od koristi koje donosi elektronička pohrana dokumenata:
Smanjenje troškova
Fizički arhivi zahtijevaju velike prostore za pohranu i redovito održavanje, što je skupo i neefikasno.
Elektronički arhiv omogućuje čuvanje tisuća dokumenata u oblaku pa nemate potrebu za fizičkim prostorom, papirom, tonerima i pisačima, a i trošak rada na nepotrebnim zadacima se smanjuje
Ekološka održivost
Papirnati (analogni arhivi) zahtijevaju značajnu količinu papira, tinte, energije i drugih resursa, što povećava ekološki otisak.
Elektronički arhiv, s druge strane, omogućuje čuvanje dokumenata bez fizičkih resursa, čime poduzeća mogu izravno smanjiti svoj utjecaj na okoliš.
Dostupnost i sigurnost
Elektronička pohrana i čuvanje eRačuna i drugih digitalnih dokumenata je zakonski propisana. Dokumentima koji su pohranjeni u eArhivu mogu pristupiti samo za to ovlaštene osobe i to s bilo koje lokacije na svijetu.
Elektronički arhiv, kao što je mojeArhiv, u potpunosti osigurava poštivanje zakonskih obveza glede čuvanja, integriteta i dostupnosti poslovnih dokumenata, čime se smanjuje regulatorni rizik za poduzeća.
Održiva strategija poslovanja
Uspostavom eArhiva ne samo da se unaprjeđuje poslovanje, odnosno modernizira čuvanje dokumenata, nego se postavlja snažan temelj za uspostavu drugih digitalnih praksi i jačanje pozitivnih odnosna sa zaposlenicima.
Elektronički računi i mojeArhiv su prvi korak digitalne transformacije koji domaća poduzeća, jedinice lokalne samouprave i druge organizacije usmjerava prema ekološkom, efikasnom i sigurnom poslovanju 21. stoljeća.
Društveno odgovorna poduzeća
Društveno odgovorna poduzeća mogu dolaziti iz različitih gospodarskih grana, ali dijele zajednička obilježja koja ih čine održivim, modernim poduzećima. Nema društvene odgovornosti u poslovanju bez digitalne transformacije i prelaska s papirnatih procesa na digitalne.
To posljedično omogućuje da ostvarimo:
Smanjenje ekološkog otiska
Smanjenjem korištenja papira u poslovanju čuvamo šume, smanjujemo potrošnju vode i stvaranje otpada.
To ima direktan pozitivan utjecaj na okoliš, što je srž društvene odgovornosti prema planetu i budućim generacijama
Smanjenje emisije stakleničkih plinova
Očuvanje šuma ima veliki utjecaj na smanjenje CO2, međutim digitalizacija procesa i bespapirno poslovanje utječe i na potrebu za cestovnom distribucijom dokumenata pa se smanjuje i emisija CO2 povezana s transportom i logistikom.
Osim toga, elektronička pohrana dokumenata smanjuje potrošnju energije potrebni za tiskanje i pohranu papirnatih zapisa
Efikasnost i optimizacija resursa
Digitalni alati omogućavaju brži, sigurniji i učinkovitiji način upravljanja podacima pa se posljedično smanjuju vrijeme, energija i rad potreban za obavljanje poslovnih procesa.
Time poduzeća optimiziraju resurse, što je oblik odgovornosti prema zaposlenicima jer doprinosi smanjenju nepotrebnog trošenja energije i ljudskih resursa.
Osnaživanje zaposlenika i razvoj njihovih vještina
Digitalizacija omogućuje zaposlenicima pristup novim alatima i tehnologijama kojima mogu povećati svoju produktivnost i razvijati nove vještine.
Razvoj digitalnih kompetencija je važan oblik profesionalnog razvoja i pokazatelj odgovornosti prema zaposlenicima jer ih se na vrijeme priprema na sve moguće promjene na tržištu.
Ovo su, naravno, samo neki od pokazatelja društvene odgovornosti koju njeguje i sve veći broj poduzeća, jedinica lokalne i regionalne samouprave te drugih organizacija okupljenih u projekt Zeleni certifikat.
Digitalna izvrsnost i DOP
Zeleni certifikat je projekt koji je pokrenut 2021. godine kako bi se odalo priznanje poslovnim subjektima koji su pokazali digitalnu izvrsnost i visoku razinu društveno odgovornog poslovanja.
To je ekološko priznanje dodatni vjetar u leđa odgovornijem poslovanju na hrvatskom tržištu i pokretač usvajanja zelenih praksi jer snažnom promocijom nositelja priznanja pokazuje da postoji velik broj odgovornih članova naše zajednice.
Nositelji priznanja Zeleni certifikat značajno su smanjile ili potpuno ukinule potrošnju papira u poslovanju, optimizirale su vlastite resurse i snažno promiču digitalnu alternativu poslovnih procesa u administraciji.
Zeleni certifikat je posljednjih godina postao simbol ekološke odgovornosti i sveprisutan podsjetnik da je svaki poduzetnik obavezan promisliti o dugoročnim učincima njegova poslovanja na okoliš.
Nositelji Zelenog certifikata prepoznati su kao ekološki svjesni brendovi, što je znatan doprinos izgradnji njihovog imidža i privlačenju ekološki osviještenih klijenata i partnera koji grade stabilno poslovanje na održiv način.
Digitalnom transformacijom, brigom o okolišu te zaposlenicima i zajednici u cjelini, poduzeće naglašava svoju predanost održivom poslovanju, a kao potvrda tu je Zeleni certifikat, kao najvažnije priznanje društveno odgovornog poslovanja.